Instagram Reklamlarınızın Etkisini Artırmak İçin İpuçları

Instagram Reklamlarınızın Etkisini Artırmak İçin İpuçları

Instagram Reklamlarınızın Etkisini Artırmak İçin İpuçları

İster start-up ister büyük ölçekli bir şirket olsun, artık dijital dünyanın reklam alanlarını kullanmak her işletmenin gerekliliklerinden biri haline geldi. Sosyal medya mecralarının neredeyse en önemlisi olan Instagram da Facebook’dan sonra günümüzün en etkin sosyal medya reklam alanı olma özelliği taşıyor.

Instagram reklamı nedir?

Instagram reklamı, daha büyük ve daha  geniş hedefli bir kitleye ulaşmak için Instagram sosyal medya platformunda sponsorluyani ücretli içerik yayınlanarak kullanıcıya içeriği gösteren bir pazarlama yöntemidir. Bir işletme, bir kurum, organizsyın veya tekil bireyin reklam vermeye karar verebileceği pek çok neden olsa da, Instagram reklamcılığı genellikle markaların dikkat çekme web sitesi trafiğini artırmak, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak ve mevcut potansiyel müşterileri dönüştürerek işletmesine kazanç sağlamaktır..

Neden Instagram reklamı vermeli?

Instagram, Haziran 2018’de 1 milyar aylık aktif kullanıcıya ulaştı ve ”Beğen” butonuna günlük ortalama olarak 4,2 milyar kez tıklanıyor. Bu da günlük aktif kullanıcıların birkaç kez içeriklerle etkileşime girdiğini ve girmek istediklerini gösteriyor. Instagram’da paylaşılan fotoğraflar, Facebook’takilere kıyasla yüzde 23 daha fazla etkileşim alıyor. Markaların Instagram’da aldığı etkileşim oranları da Facebook’a kıyasla 10 kat daha fazla. Bunun yanı sıra markalar, toplam takipçi sayılarından yüzde 4’e kadar organik etkileşim alıyor. Bu veriler Instagram sosyal medya platformu ve etkilerine üzerine verilmiş binlerce veri içerisinden sadece birkaçı; yani Instagram reklam içerik etkileşimlerini burada yalnızca birkaç örnekle sıralayabiliriz. Peki gelelim etkili Instagram reklam verme ipuçlarına..

Reklamın Atom Parçacığı: İçerik

Instagram bir görsel platform olduğundan, metin reklamlar burada bir şey ifade etmez. Bunun yerine, Instagram reklamları ile kitlenize ulaşmak için bir görüntüye, görüntü kümesine veya videoya (metne eşlik edebilir) ihtiyacınız vardır. İçeriğin ulaşmak istediğiniz kitleye doğru mesajları iletmesi çok önemlidir. Buna göre kullandığınız tasarım, video, fotoğraf veya animasyon içeriğin kitlenize uygun hedefleme uygunluğunu gözden geçirmeniz gereki. Doğru kişilere, doğru zamanda, doğru mesaj ve görüntülerle odaklanmak için Instagram reklamlarının güçlü bir araç olduğunu unutmamak gerekir.

Instagram içerikleri ile ilgili de farklı veriler araştırmada öne çıkmış durumda. Markalar bir ay içerisinde yaklaşık olarak 28 paylaşım yapıyor ve bu da neredeyse her gün bir içerik paylaşımı anlamına geliyor. Markaların, kullanıcıların oluşturduğu içerikleri paylaştıklarında kendi hazırladıkları içeriklere kıyasla yüzde 4,5 oranında daha fazla etkileşim alıyorlar. Konum paylaşılan fotoğraflar diğerlerine kıyasla yüzde 79 daha fazla etkileşim alıyor. Markaların yüzde 60, bir tema oluşturmak için tüm gönderilerinde aynı filtreyi kullanıyor.

Tüm bu veriler ışığında, markanız, işletmeniz veya bireysel hesabınız için en uygun içerik şeklini test ederek bulmalı, kendi istatistikleriniz doğrultusunda kitlenize reklamlarınızı etkileşimlerinizi değerlendirerek oluşturmak.

Instagram Reklamının Amaçlarının Belirlenmesi

İşletmenizin veya reklamını yapmak istediğiniz kuruluşun hedef kitlesine ulaşmak için denediği yolları efektif kılabilmesi için bazı hedefler belirlemesi gerekir. Örneğin reklam verirken bu reklamın son kullanıcıda size nasıl bir dönüş sağlamasını istiyorsanız hedefiniz üzerinde yollarınızı buna göre tayin etmelisiniz. Reklam hedefiniz aşağıdakilerden biri olabilir veya belki de birkaçı;

* Marka bilinirliği
* Erişim
* Trafik (web sitenize yapılan tıklamalar veya uygulamanız için uygulama mağazası için)
* Uygulama yüklemeleri
* Katılım (yalnızca yayın sözleşmesi için)
* Video görüntülemeleri
* Dönüşümler (web sitenizdeki veya uygulamanızdaki dönüşümler için)

Amaçları Yakından Tanıyalım

Marka bilinirliği : Reklamlarınızı ilgi çekici olabilecek daha fazla potansiyel kullanıcıya göstermeye çalışacak en standart hedeftir. Instagram bunu nasıl belirliyor? Bu bir sır, ancak bu hedef muhtemelen markanıza yeni ve alakalı müşteriler sunacaktır.

Erişim : Erişim ‘i kullanacaksanız, reklamı oluştururken Instagram hesabınızı iyi bir şekilde yapılandırdığınızdan emin olmanız gerekir. Aynı zamanda bir Instagram Hikaye reklamını çalıştırmak istiyorsanız “erişim” seçeneğinin şu anda seçebileceğiniz tek hedef olduğunu bilmelisiniz. Bu hedefle ilgili harika olan şey, Facebook’un bölünmüş test özelliğinden yararlanabilmenizdir. Bu özellik, hangisinin daha fazla verim getirdiğini görmek için iki reklamı test etmenize olanak tanır.

Trafik : Uygulamanızı indirmek için web sitenize veya uygulama mağazanıza daha fazla kişi yönlendirmek istiyorsanız, bu sizin için uygun bir hedeftir. Yapmanız gereken bu iki seçenek arasında seçim yapmaktır, ardından seçim URL’sini girerek trafiğin artmasını izleyebilirsiniz.

Katılım : Kim daha fazla beğeni, paylaşım istemez ki? Hedefiniz katılım ise, bilmeniz gereken tek şey katılımın sadece instagram gönderilerinize özel olduğudur. Facebook şu anda sadece buna müsade ediyor.

Uygulama Yüklemeleri : Ana hedefiniz uygulama yüklemeleriyse, doğru yere geldiniz. Bunu yapılandırmak için kurulum sırasında uygulamanızı uygulama mağazasından seçmeniz gerekir.

Video Görüntülemeleri : Bu hedef çok basit ve ek kurulum adımları gerektirmez.

Dönüşümler : Bu hedef, potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeye ve web sitenize veya uygulamanıza dönüştürmeye yönlendirmenize olanak tanır. Buradaki ek kurulum, tanıtmak istediğiniz web sitesine veya uygulamaya dayanan bir Facebook pikseli veya uygulama etkinliğini yapılandırmanızı gerektirir. Bu, dönüşümleri izlemenize olanak tanır.