İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması

Nedir Bu İçerik?

Üretim ve tüketim dünyası içerisinde tüm sosyal mecralara bir şekilde temas etmiş her bireyin mutlaka aşina olduğu, öyle veya böyle bir cümle içinde kullandığı de bir kavram oluverdi ‘içerik’.

Peki sahiden nedir bu içerik? 

Türk Dil Kurumu içerik nedir sorusunun cevabını “bir şeyin içinde bulunanların bütünü, sözlü ya da yazılı anlatımda bahsetmek istenen düşüncenin özü; düşünce, duygu ve imgelerin bütünü” şeklinde veriyor. İçeriğin tamamını ele alacak olursak; başlarda içerik dünyası gazete, mektup, kitap, defter kağıt gibi nesnelerde yazılan şeylerden ibaret olsa da teknoloji geliştikçe hayatımızın orta yerine düşmüş dijital dünya, içerik kavramını baştan aşağı değiştirmiş durumda.

Markaların, pazarlama ihtiyacı duyan işletmelerin veya bireysel olarak herhangi bir bireyin neden ihtiyacı olmaya başladı içeriğe? Elbette dijital dünyanın içinde bir şekilde var olabilmek, tekil olarak dahi olsa görünür hale gelebilmek için. Dijital ortamda içerik aktarılmak istenen düşüncelerin yazılı, görsel ve işitsel bir şekilde videolardan tutun da blog sitelerindeki içerik bütününe kadar uçsuz bucaksız bir deryadır; günlük hayatta günde sayısız kez giriş yaptığımız sosyal medya mecralarında paylaştığımız bir hikâye, post ve hatta bir yorum ve beğenme bile yeri geldiğinde bir içerik oluşturabilme özelliğine sahip. Dijital içerik işte bu özelliğe sahip olarak kurum ve kuruluşların, markaların ve bireylerin dijital varlığını besleyen hücrelerdir. O halde dijital içerik nedir, ne işe yarar bununla başlayalım.

Dijital İçerik Nedir? Dijital İçerik Nasıl Üretilir?

İnternet ortamında hedef kitle ile etkileşimli iletişimin anahtarı olan dijital içerik aynı zamanda rekabet ortamının da kilit noktasıdır. Dijital içerik bir yandan hedef kitleye uygun üretilirken bir yandan da arama motorlarına uygun formda üretilmelidir. Çünkü internet dünyasının başvuru kaynağı arama motorları en popüler olanı da Google’dır. Arama motorlarının amacı ise kullanıcının sorduğu soruya ya da arattığı kelimeye en uygun, en faydalı ve en doğru içeriği sunmaktır. Burada SEO devreye girer. Google’da doğru şekilde yer almak için en önemli nokta Google içerik hazırlama konusunda doğru bilgiye sahip olmak ve buna göre hareket etmektir. Google’ın vermiş olduğu cezalara karşılık olarak doğru şekilde yapılan içerikler sizlere farklı yolları sunmaktadır. Sizlerin daha üst sıralarda çıkmanız için sizlere çok çeşitli fırsatlar sunan Google bu konuda doğru şekilde hazırlanan içerikler olursa bu durumda, sizlere de farklı seçenekler sunmaktadır.

Yaratıcı İçerik Pazarlaması

Yaratıcı içerik pazarlaması, en önemli SEO stratejilerinden biridir. Genel olarak kullanıcılara yardımcı olmayı hedefleyen “nasıl yapılır” temalı içerikler, öğretici içerik dediğimiz kategoriye girer ve kullanıcıların günlük hayatlarında en çok ihtiyaç duyduğu içerik türlerindendir. İyi hazırlanmış içerikler site trafiğini de artırır. SEO nedir derseniz Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmışı ve “arama motoru optimizasyonu” anlamını ifade eder. Yani Google gibi arama motorları internette arattığınız kelimeye göre içerikleri sıralar. İçerik üretirken eğer Google kurallarına uyarsanız aramalarda içeriğinizin ön sıralarda olması muhtemeldir. Video, resim ya da metin içeriği… Ne üretiyor olursanız olun kaliteli bir içeriğin anahtarını SEO oluşturur. Bir anlamda içeriği dijital platforma uygun hale getirmiş olursunuz.

Arama motorlarında ilk sıralarda yer almak kullanıcıya herhangi bir reklam maliyetine gerek kalmadan doğrudan ulaşmak demektir. Dolayısıyla başarılı bir dijital içerik altın değerindedir. Hedef kitlenize uygun bir şekilde ürettiğiniz her içerik kullanıcıya fayda; sizin de farkınızı ortaya koymanızı sağlar. 

Dijital İçerik Türleri Nelerdir?

İnternetin dili sayılan dijital içerik elbette ki çok genel bir kavram. İster bireysel bir girişimci olun ister kurumsal bir şirket internette kendinizi ifade etmeniz için profesyonel içeriklere ihtiyacınız var. Hal böyle olunca içeriğin dijital halinin kullanım alanına ve yapısına göre pek çok türü var. Şimdi dijital içerik türlerine göz atalım.

 • Yazılı içerikler: Blog yazıları, internet haber metinleri, nedir ve nasıl yapılır içerikleri, kitap özetleri, e-ticaret siteleri ürün açıklamaları, pazarlamaya yönelik içerikler, röportajlar, listeler, sık sorulan sorular gibi internet ortamında yazılı pek çok farklı formda yazılı içerik bulunur.
 • Tablolar, grafikler
 • Haritalar
 • Video içerikler
 • Fotoğraflar
 • İllüstrasyonlar, vektörel içerikler
 • Sesli içerikler. E-kitap, sesli bloglar
 • Müzik

Genel olarak materyal olarak kullanılan dijital içerikler bu şekildedir. Ancak internet ortamında kullanım alanına ve kullanılacağı platforma göre de yapıları değişir.

 • Sosyal medya içerikleri
 • Reklam ve Pazarlama içerikleri 
 • Blog içerikleri 
 • Haber içerikleri
 • Web sitesi içerikleri
 • E-ticaret sitesi içerikleri

İçeiklerinizi geliştirmek, kaliteli ve işletmenize uygun içerik üretmek için hemen. Bilboart.com ile irtibata geçmek için linke tıklayın.